Medale zawodników AZS AWF Wrocław na ME w judo


Autor: Anna Kiczko | Opublikowano: 25.04.2016 | Kategoria: Sport


Medale zawodników AZS AWF Wrocław na ME w judo

Drużynowe mistrzynie Europy. Agata Ozdoba - druga od prawej w górnym szeregu wraz z koleżankami z reprezentacji Polski

 

W niedzielę, 24 kwietnia, na Mistrzostwach Europy w Kazaniu, zawodniczka AZS AWF Wrocław – Agata Ozdoba (63 kg) stanęła na najwyższym stopniu podium wraz z koleżankami z polskiej reprezentacji, zdobywając w rywalizacji drużynowej złoty medal! W rywalizacji drużynowej mężczyzn polska reprezentacja zdobyła brązowy medal, a wśród nich judocy reprezentujący naszą Akademię: student Damian Szwarnowiecki (73 kg) oraz doktorant Łukasz Błach (81 kg).

 

W drużynowych mistrzostwach Europy kobiet wystartowało siedem reprezentacji. Polki w fazie grupowej stoczyły zwycięską walkę z Węgierkami, awansując do półfinału, gdzie pokonały Niemki, aby w finale walczyć o złoto z Rosjankami. O zwycięstwie przesądziła wygrana Katarzyny Furmanek, która zaskoczyła swoją rywalkę Ksenię Chibisową rzutem yoko tomoe nage. Polki, utytułowane wicemistrzynie świata (Kazachstan 2015), pokonały Rosjanki 3:2 zdobywając tytuł mistrzyń Europy, a dalsze miejsca na podium zajęły Niemki i Francuzki.

 

W rywalizacji drużynowej mężczyzn wzięło udział szesnaście reprezentacji. Biało-czerwoni w 1/8 finału stoczyli zwycięską walkę z Ukraińcami, aby w ćwierćfinale stanąć do walki z reprezentacją Azerbejdżanu i wygrać ją 4:1. W półfinale lepsi od Polaków okazali się Gruzini (4:1), którzy ostatecznie zdobyli złoto. Punkt dla Biało-Czerwonych zdobył Łukasz Błach – reprezentant naszej Akademii. W meczu o brązowy medal reprezentacja Polski pokonała Czechów 3:2 i w ten sposób po czterech latach przerwy znów wróciła na podium drużynowych mistrzostw Europy.

<<<< Damian Szwarnowiecki (pierwszy od lewej w dolnym szeregu)

<<<< Łukasz Błach (drugi od lewej w dolnym szeregu)

 

 

Za rok – w 2017 roku Mistrzostwa Europy Seniorów odbędą się w Warszawie, w terminie 20-23 kwietnia. Już raz – 10 lat temu – Warszawa gościła najlepszych judoków Europy w wadze open, a w 1994 roku w Gdańsku i w 2000 roku we Wrocławiu odbyły się mistrzostwa Europy w judo we wszystkich kategoriach.

W historii mistrzostw Europy po złote medale sięgali m.in. reprezentanci naszej Akademii: Beata Maksymow (3 razy), Wiesław Błach, Rafał Kubacki, oraz – w drużynie kobiet w ostatnich mistrzostwach – Agata Ozdoba.  


Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2016 17:23:50