Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola przeciw rasizmowi

Autor: Anna Kiczko | Opublikowano: 19.05.2016 | Kategoria: Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola

Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola przeciw rasizmowi

Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola w Pawłowicach 17 maja. W górnym szeregu na tle drzwi, pośrodku stoją: J. Migasiewicz i A. Rokita.           Fot. T. Lewandowski

Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola (KRUWiO), nawiązując do apelu Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, podjęło 17 maja specjalną uchwałę, w której apeluje: – Nie bądźmy obojętni wobec rasistowskich i ksenofobicznych postaw. Nie ma naszej zgody na milczenie wobec rosnącej fali rasizmu i ksenofobii, które w dalszej perspektywie mogą zagrozić każdemu z nas. Dlatego świadomi spoczywającego na nas ciężaru odpowiedzialności, apelujemy do wszystkich o podjęcie wspólnych działań.

Stanowisko Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola

Powodowani troską i poczuciem odpowiedzialności apelujemy – nie bądźmy obojętni wobec rasistowskich i ksenofobicznych postaw.

Wrocław, miasto, które z dumą podkreśla swoją bogatą historię, otwartość na innych, przyciąga coraz liczniejsze grono studentów i pracowników z zagranicy. Z niepokojem obserwujemy, że coraz częściej ludzie, dzięki którym nasze miasto może się rozwijać, stają się celem rasistowskich żartów, agresji słownej i fizycznej.

Dlatego świadomi spoczywającego na nas ciężaru odpowiedzialności apelujemy do wszystkich o podjęcie wspólnych działań.

Niemiecki pastor luterański Martin Niemöller w 1942 roku w obozie w Dachau napisał wiersz: „Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem. Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą. Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem. Nie byłem przecież socjaldemokratą. Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem. Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było”.

Niech ten wiersz będzie dla nas przestrogą i drogowskazem, a apel nasz początkiem wspólnej troski o naprawdę otwarty Wrocław!

Na posiedzeniu KRUWiO w Pawłowicach obecni byli przedstawiciele naszej Akademii: rektor prof. dr hab. Juliusz Migasiewicz oraz rektor-elekt dr hab. Andrzej Rokita, prof. nadzw.

Ostatnia aktualizacja: 19 maja 2016 13:42:50