Robert Sobera mistrzem Europy

Autor: Anna Kiczko | Opublikowano: 08.07.2016 | Kategoria: Sport

Kilka godzin temu Robert Sobera – zawodnik AZS AWF Wrocław został złotym medalistą w skoku o tyczce na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy, rozgrywanych w Amsterdamie. To zdecydowanie największy sukces w karierze tego zawodnika – wielokrotnego medalisty imprez młodzieżowych oraz Uniwersjady.

W dzisiejszym finale Robert Sobera w trudnych warunkach atmosferycznych, przy silnym wietrze, doskonale sobie radził, pokonując kolejne wysokości: 5,30 m, 5,50 m i 5,60 w pierwszych próbach, co dało mu prowadzenie w konkursie. 5,60 m pokonał także w drugiej próbie Czech Jan Kudlicka i zajmował drugie miejsce. Faworytem konkursu był Francuz Renaud Laviellenie, rekordzista świata, trzykrotny mistrz Europy, który rozpoczął skoki od wysokości 5,75 m, kiedy już odpadli Sobera i Kudlicka po nieudanych próbach na wysokości 5,70 m. Renaud Laviellenie strącił jednak trzykrotnie poprzeczkę i nie został sklasyfikowany. Tak więc Robert Sobera utrzymał prowadzenie w konkursie i zdobył złoty medal. W finale startowali jeszcze dwaj Polacy, którzy zdołali zaliczyć 5,30 m: czwarte miejsce zajął Piotr Lisek, pokonując tę wysokość w drugiej próbie, a Paweł Wojciechowski był siódmy, zaliczając 5,30 m w trzeciej próbie.

Szczęśliwi Robert Sobera i jego trener Dariusz Łoś (po prawej)