XXII Ogólnopolska Konferencja Redaktorów Gazet Akademickich

Autor: Anna Kiczko | Opublikowano: 30.08.2014 | Kategoria: Konferencje

XXII Ogólnopolska Konferencja Redaktorów Gazet Akademickich

W dniach 26-29 sierpnia br. we Wrocławiu gościli redaktorzy gazet akademickich z całej Polski. Organizatorami odbywającej się co roku w różnych ośrodkach akademickich konferencji tym razem były dwie wrocławskie uczelnie: Uniwersytet Przyrodniczy oraz Uniwersytet Medyczny, a patronat nad nią objęło Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry. Uroczyste otwarcie Konferencji odbyło się w Sali Sesyjnej wrocławskiego Ratusza. W imieniu władz miasta redaktorów powitał prof. Tadeusz Luty - doradca Prezydenta Wrocławia ds. współpracy z uczelniami wyższymi, który w swoim wystąpieniu zaprezentował inicjatywy Wrocławskiego Centrum Akademickiego, którym kieruje, oraz przedstawił różne formy współpracy Miasta z uczelniami, wskazując na ważną rolę osiągnięć wrocławskiej nauki nie tylko dla stolicy Dolnego Śląska, ale i dla kraju.

Następnie redaktorów powitał prof. Marek Ziętek - przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry, pełniący zarazem funkcję rektora wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. W swoim przemówieniu m.in. przedstawił oczekiwania rektorów i władz uczelni wobec gazet akademickich. - Jesteśmy zainteresowani wyzwalaniem wśród naszych pracowników inicjatyw, które będą nas dopingowały do lepszej pracy i będą nam pokazywały, w którym miejscu popełniamy błędy, a w którym czynimy dobrze.

Podczas czterodniowego pobytu we Wrocławiu kilkudziesięciu redaktorów gazet akademickich uczestniczyło w wykładach oraz warsztatach specjalistycznych, które odbywały się w należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w pałacu w Pawłowicach. O tym, jak można uatrakcyjnić tekst w czasopiśmie, mówiły długoletnie byłe redaktorki gazety uczelnianej „Głosu Uczelni" Uniwersytetu Przyrodniczego: Maria Wanke-Jerie i Małgorzata Wanke-Jakubowska. O najczęściej występujących błędach językowych, które można spotkać w tekstach publikowanych na łamach gazet akademickich, mówiła dr Ewa Jaworska – aktualna redaktor naczelna dwumiesięcznika Uniwersytetu Przyrodniczego. Ożywiona dyskusja towarzyszyła wykładowi poświęconemu ochronie wizerunku i dóbr osobistych oraz problemom prawnym związanym z opracowaniem redakcyjnym i korektą autorską. Wykład ten prowadził dr Julian Jezioro, specjalista prawa autorskiego i prasowego. Z uwagą wysłuchano wystąpienia Lidii Stępińskiej z Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, która przedstawiła zagadnienia otwartości w nauce.

Redaktorzy mieli także okazję poznać uroki Wrocławia. Zwiedzili zabytkowe obiekty Uniwersytetu Wrocławskiego: Oratorium Marianum, Aulę Leopoldinę i Wieżę Matematyczną w Gmachu Głównym. W trakcie spaceru w kierunku Ostrowa Tumskiego zajrzeli do Kościoła Uniwersyteckiego, a także do Ossolineum. Odwiedzili również unikatowy Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej. Organizatorzy konferencji zaprosili redaktorów także do swoich uczelni, aby pochwalić się wyjątkowymi działami. Na Uniwersytecie Przyrodniczym zaprezentowano Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych, a na Uniwersytecie Medycznym redaktorzy zwiedzili zbiory muzealne na Wydziale Farmacji oraz w Katedrze Anatomii Prawidłowej.

Następna – 23. konferencja redaktorów gazet akademickich odbędzie się na początku września przyszłego roku w Kielcach.

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada 2014 20:29:20