Studenci AWF medalistami Halowych Mistrzostw Europy

Autor: Anna Kiczko | Opublikowano: 09.03.2015 | Kategoria: Sport

Studenci AWF medalistami Halowych Mistrzostw Europy

Na zakończonych wczoraj w Pradze Halowych Mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce, które odbywały się w dniach 6–8 marca, studenci naszej Akademii: Joanna Linkiewicz, Rafał Omelko oraz Łukasz Krawczuk zdobyli dwa srebrne i dwa brązowe medale.

Rafał Omelko – jedyny w ekipie polskiej zdobywca dwóch medali – wywalczył srebro w sztafecie 4x400 m oraz brąz w biegu indywidualnym na dystansie 400 m.

Należy podkreślić, że Rafał Omelko, student naszej AWF, reprezentujący barwy AZS AWF Wrocław, ustanowił w finale biegu na 400 m swój nowy rekord życiowy – 46,26, przegrywając zaledwie o 0,01 sekundy (!) z drugim na mecie Holendrem Dylanem Borlee (46,25) i ulegając zwycięzcy biegu – Czechowi Pawłowi Maslakowi – 45,33, który ustanowił nowy rekord halowych ME. - Z brązowego medalu w biegu indywidualnym cieszę się ogromnie, marzyłem o tym krążku! - powiedział Rafał. - I nie ma znaczenia, że bardzo niewiele zabrakło mi do srebra. Jestem przeszczęśliwy!

Łukasz Krawczuk – także student naszej Akademii, reprezentujący barwy „Śląska” Wrocław, w biegu indywidualnym na 400 m przybiegł na metę na czwartym miejscu, bijąc również swój rekord życiowy i osiągając czas 46,31. Do medalu zabrakło mu 0,05 sekundy. Dzień poźniej został jednak medalistą Mistrzostw Europy w sztafecie 4x400 m, zdobywając srebrny medal wraz z Rafałem Omelko, Karolem Zalewskim i Jakubem Krzewiną.

Reprezentanci Polski uzyskując czas 3:02,97 poprawili halowy rekord Europy, ustanowiony w 1999 roku przez Haczka, Bociana, Rysiukiewicza i Maćkowiaka. Niestety, w końcówce biegu ulegli nieznacznie Belgom: Julienowi Watrin oraz trójce braci Borlee, którzy uzyskali 3:02,87.

W polskiej sztafecie kolejno pobiegli: Karol Zalewski (międzyczas 45,98 z bloków!), Rafał Omelko (45,48), Łukasz Krawczuk (45,64) i Jakub Krzewina (45,87). Zalewski wypracował ogromną przewagę, którą utrzymał Rafał Omelko. Łukasza Krawczuka gonił Jonathan Borlee, zmniejszając dystans do Polaków. Ostatnie 400 m w polskiej sztafecie pobiegł ubiegłoroczny lider – Jakub Krzewina, który ma obecnie problemy z plecami (w środę czeka go operacja). Gonił go jeden z najlepszych aktualnie na świecie 400-metrowców, Kevin Borlee. Belg dogonił Polaka na ostatnim wirażu i na końcowych metrach wyprzedził go, uzyskując na swoim odcinku czas 44.99. Można zatem uznać, że Polacy „otarli się” o złoto...

<<<Joanna Linkiewicz (2. z lewej) – kolejna studentka naszej Akademii wraz z koleżankami ze sztafety 4x400 m wywalczyła brązowy medal. Joanna rozpoczęła bieg sztafetowy, uzyskując na swoim odcinku 54,09; kolejno pobiegły: Małgorzata Hołub – 52,38, Monika Szczęsna – 53,58 i Justyna Święty – 51,85; tzw. międzyczasy poszczególnych zawodniczek złożyły się na wynik 3:31,90, który dał im brąz. Wygrały Francuzki przed Brytyjkami. - Pierwszy raz pobiegłam na pierwszej zmianie i... zdobyłam pierwszy medal! – cieszyła się Joanna Linkiewicz.

Robert Sobera w skoku o tyczce zajął czwarte miejsce, uzyskując bardzo dobry wynik – 5,80 m.

Niewiele brakowało, a Polacy zdobyliby dwa medale. Późniejszy zwycięzca – Renaud Lvillenie opuszczał wysokości i w pewnym momencie prowadził Polak Piotr Lisek przed Robertem Soberą. Sytuacja zmieniła się, kiedy Rosjanin Aleksandr Gripicz w pierwszej próbie zaliczył 5,85, co w rezultacie dało mu srebrny medal. Zwyciężył Francuz Renaud Lvillenie uzyskując 6,04, a Piotr Lisek wywalczył brąz (5,85 pokonał w drugiej próbie). Na czwartym miejscu uplasował się Robert Sobera z bardzo dobrym rezultatem 5,80, trzy razy strącając poprzeczkę na wysokosci 5,85. - Jestem zawiedziony. Nie skakałem źle... Czwarte miejsce jest po prostu najgorsze – powiedział rozgoryczony.

Justyna Kasprzycka – zawodniczka AZS AWF Wrocław zajęła szóste miejsce w finale skoku wzwyż, uzyskując 1,94. Taką sama wysokość pokonała Polka – Kamila Lićwinko i mając mniejszą liczbę tzw. zrzutek zdobyła brązowy medal. Justyna Kasprzycka nie mogła sobie darować, że znów – tak jak w Moskwie i Zurychu – uzyskała wynik dający medal, ale go jednak nie zdobyła na skutek niepomyślnego dla niej przebiegu konkursu... Złoto zdobyła Maria Kuczina po dogrywce z Alessią Trost. Jedenasta była Urszula Gardziejewska (Domel) z AZS AWF Wrocław.

Reprezentacja Polski licząca 45 sportowców zdobyła na Halowych Mistrzostwach Europy w Pradze siedem medali: jeden złoty, dwa srebrne i cztery brązowe, plasując się na siódmym miejscu w klasyfikacji medalowej i na czwartym w klasyfikacji punktowej, m.in. dzięki osiemnastu miejscom w finałach.

Dzisiaj po południu na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie wylądował samolot z polskimi lekkoatletami na pokładzie. W tej grupie byli medaliści halowych ME w Pradze, m.in. Rafał Omelko, który dumnie demonstrował swoje dwa medale na konferencji prasowej z udziałem kilku stacji telewizyjnych, a także dziennikarzy radiowych, prasowych i internetowych. Medaliści otrzymali bukiety kwiatów od PZLA oraz od sponsora – firmy Orlen. Większość z nich będzie teraz kilka dni odpoczywać, ale czekają ich znów wyjazdy na zgrupowania, na których będą przygotowywać się do sierpniowych Mistrzostw Świata w Pekinie.

Więcej http://www.pzla.pl

Reportaż