Uczczenie ofiar zamachu terrorystycznego w Garissa University College

Autor: Anna Kiczko | Opublikowano: 28.04.2015 | Kategoria: Informacje

Wczoraj o godz. 12.00 wszystkie europejskie uczelnie akademickie minutą ciszy uczciły pamięć ofiar zamachu terrorystycznego w Garissa University College w Kenii. Była to odpowiedź na apel Rady Stowarzyszenia Uniwersytetów Europejskich (Council of European University Association - EUA), która na posiedzeniu 15 kwietnia br. w Antwerpii uzgodniła, że wchodzący w skład Rady przewodniczący działających w Europie krajowych konferencji rektorów zwrócą się do swoich uczelni członkowskich z apelem o uczczenie ofiar zamachu terrorystycznego w Garissa University College, wymierzonego w fundamentalne dla kultury europejskiej wartości, takie jak prawo do nauki i wolność poglądów.

Uzgodniono, że symbolicznym aktem uczczenia pamięci 147 ofiar oraz solidarności z ich rodzinami i całym narodem Kenii będzie minuta ciszy, która zapadnie jednocześnie we wszystkich europejskich uczelniach akademickich 27 kwietnia o godz. 12 czasu środkowoeuropejskiego.

Stowarzyszenie EUA zrzesza ok. 800 europejskich uczelni akademickich oraz 33 polskie konferencje rektorów. Z apelem do rektorów polskich uczelni o przyłączenie się do tej inicjatywy i rozpowszechnienie informacji o niej na stronach www i mediach społecznościowych, a także w środkach masowego przekazu zwrócił się prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, przewodniczący KRASP - Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Przypomnijmy, że w czwartek, 2 kwietnia, zamaskowani napastnicy wtargnęli na teren kampusu uniwersyteckiego w kenijskim mieście Garissa, położonym na wschodzie kraju, niedaleko granicy z Somalią. Zginęło 147 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Do ataku przyznała się somalijska skrajna organizacja Al-Szabab, powiązana z Al-Kaidą. Jej bojownicy wypowiedzieli Kenii wojnę po tym, jak w 2011 r. wysłano wojska tego kraju do Somalii. Atak z 2 kwietnia był największą masakrą w Kenii od czasu zamachu Al-Kaidy na ambasadę USA w Nairobi w 1998 r., kiedy zginęło ponad 200 osób. O bojownikach z Al-Szabab stało się głośno na całym świecie, kiedy w 2013 r. w przeprowadzonym przez nich ataku na centrum handlowe Westgate w Nairobi zginęło około 70 osób.

Komunikat Council of European University Association - EUA

(http://www.eua.be/news/15-04-03/EUA_condemns_attack_on_Garissa_University_College.aspx)

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2015 15:57:21