ALL ABOUT FOOTBALL 2015

Autor: Anna Kiczko | Opublikowano: 14.06.2015 | Kategoria: Konferencje

ALL ABOUT FOOTBALL 2015

W dniach 10-11 czerwca na nowoczesnych obiektach Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu przy ul. Mickiewicza 58 (P-5) odbyła się druga edycja międzynarodowej szkoleniowej konferencji ALL ABOUT FOOTBALL, zorganizowana przez Polską Fundację Sportu i Kultury, przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Cykl prelekcji, dyskusji i zajęć praktycznych prowadziły uznane w Europie autorytety edukacyjne, dzieląc się wiedzą ze środowiskiem piłkarskich wychowawców dzieci i młodzieży, trenerów drużyn kobiecych, a także ze wszystkimi zainteresowanymi zagadnieniami skautingu oraz psychologii sportu. Kongresowe zajęcia skierowane były również do szerokiego grona studentów kierunków sportowych, animatorów sportu ze szczególnym uwzględnieniem piłki nożnej we wszelkich kategoriach wiekowych.

W pierwszym dniu konferencji, w sesji przedpołudniowej Kris Perquy prezentował zastosowanie nowego podejścia w psychologii piłki nożnej do nauczenia zawodników podejmowania lepszych decyzji na boisku. Ponadto wystąpili: Colin Reid prezentując elementy programu bezpieczeństwa akademii piłkarskich (U-17), a także Andree Jeglertz prezentując nowoczesny trening drużyny kobiecej piłki nożnej i starając się odpowiedzieć na pytanie: jak sprostać wyzwaniom międzynarodowej piłki nożnej? Lothar Matuschak oraz Gregor Pogorzelczyk przedstawili - na podstawie doświadczeń z 10 lat pracy z Manuelem Neuerem - trening skutecznej gry nogą i szybkiego wznowienia gry przez bramkarza. Tomasz Pasieczny mówił o skautingu piłkarskim w Polsce. W sesji popołudniowej Pete Wild poprowadził pokazowy trening AMP Footballu, przedstawiając jego techniczne i taktyczne aspekty (piłka nożna osób po amputacjach). Kris Perquy zaprezentował trening podejmowania decyzji w sytuacji meczowej. Sebastian Neska i Piotr Wysoczański – aktualni zawodnicy wrocławskich drużyn przedstawili akcenty edukacji umysłowo-motorycznej dzieci na etapie 7-8 latka. Colin Reid (U-17) w myśl hasła: Osiągasz to, co trenujesz, więc trenuj grę! - wprowadzał do zrozumienia struktury gry za pomocą treningu 9x9 na małym boisku. Posumowaniem pierwszego dnia Kongresu była dyskusja w obrębie panelu „Jak nie gubić piłkarskich talentów?”.

Drugi dzień Kongresu rozpoczął Colin Chambers od przedstawienia kryteriów oceny drużyny przez profesjonalnego skauta, w tym organizacji i przygotowania raportu o zawodniku (współautor - Kamil Potrykus, dyrektor zarządzający IPSO). Skautning młodzieży w Niemczech przedstawił Jakob Slowik.
W sesji przedpołudniowej drugiego dnia konferencji wystąpił także Raymond Verheijen, przekonując: „Graj zawsze najlepszą drużyną” oraz proponując w dalszej części swojego wystąpienia rozwijanie taktyki podczas treningu motorycznego w piłce nożnej.
W sesji popołudniowej Colin Reid (U-17) wyjaśniał i pokazywał w treningu 11x11 na dużym boisku zastosowanie schematów gry w budowaniu posiadania piłki i przewagi na boisku. Paweł Frelik wyjaśniał, jak wygląda skuteczne i kompleksowe ukształtowanie młodego piłkarza do gry na poziomie seniorskim (współpraca Iwona Haba). Następnie Renato Paiva zaprezentował nowe trendy taktyki, czyli periodyzację taktyczną - nową starą metodologię treningu oraz - w dalszej części swojego wystąpienia - wykorzystanie i nauczanie założeń taktycznych jako podstawę wszystkich ćwiczeń piłkarskich.

Na zakończenie drugiego dnia konferencji odbyła się kolejna dyskusja panelowa „Otwarcie na świat - nowe trendy szkoleniowe”.

Partnerem technicznym konferencji był dwukrotny mistrz Polski, jeden z najlepszych klubów polskiej ekstraklasy ostatnich lat – Śląsk Wrocław. Uczestników Kongresu doświadczeniem i radami wspierał obecny trener pierwszego zespołu – Tadeusz Pawłowski, a także jego asystenci. Podczas konferencyjnych zajęć na boiskach w roli prezentujących ćwiczenia wystąpili młodzi piłkarze Śląska Wrocław - Akademii Piłkarskiej WKS Śląsk Wrocław SA oraz młodzi piłkarze klubu sportowego AZS AWF Wrocław. Nad przebiegiem planu konferencji czuwał dr Jarosław Nosal z wrocławskiej AWF.

Partnerem technicznym konferencji został także R-Gol internetowy sklep piłkarski, wspierając uczestników najwyższej jakości sprzętem piłkarskim: prelegenci, wolontariusze i obsługa otrzymali ubrania marki R-Gol, a wszyscy uczestnicy po rejestracji otrzymali tzw. pakiety startowe, zawierające upominki i kody zniżkowe do sklepu R-GOL.com.

Do grona partnerów dołączyła marka TrainerPRO, agencja analityczno-doradcza wspierająca rozwój trenerów, pomagająca profesjonalizować kluby oraz wprowadzać do polskiego słownika piłkarskiego termin „planowego doboru trenerów” (www.trainerpro.pl)

Kongres wsparło szerokie grono ambasadorów – uznanych postaci polskiej piłki nożnej, jak: Cezary Kucharski, Daria Antończyk, Maciej Murawski, Tomasz Frankowski, Aleksandar Vuković, Rafał Ulatowski, Grzegorz Mielcarski, Tadeusz Pawłowski, Adam Matysek, Wojciech Kowalewski, Remigiusz Jezierski (http://www.a-a-f.pl/pl/ambasadorzy-1.html), oraz osób prywatnych - znanych postaci polskiej piłki nożnej, jak: Grzegorz Koprukowiak, Wojciech Basiuk, Mateusz Widłak, Marek Dragosz, Łukasz Panfil, Jarosław Nosal, Dariusz Tuzimek, Marcin Kalita, Tadeusz Fogiel, Jacek Powiedziński (http://www.a-a-f.pl/pl/osoby-prywatne.html).

Fotoreportaż

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca 2015 21:48:11