VIII Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży


Autor: Anna Kiczko | Opublikowano: 22.06.2015 | Kategoria: Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży


VIII Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży

13 czerwca odbyły się doroczne, ósme już igrzyska dzieci z chorobą nowotworową, zainicjowane osiem lat temu przez ówczesnego dziekana Wydziału Fizjoterapii naszej Akademii – prof. Marka Woźniewskiego oraz przez prof. Wandę Chybicką – kierownika Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. 

 

Dolnośląskie onkoigrzyska mają swoją tradycję. Od lat odbywają się w czerwcu, na obiektach naszej AWF: zarówno otwartych, jak i zamkniętych, gromadząc z roku na rok coraz więcej uczestników, nawet z zagranicy: po raz szósty w tych zawodach wzięły bowiem udział także dzieci z Czech oraz – w tym roku – także ze Słowacji wraz z towarzyszącymi im rodzicami oraz przedstawicielami kierownictwa kliniki onkologicznej w Pradze.

Od początku swojego istnienia onkoigrzyska rozgrywane są według ceremoniału olimpijskiego, z uroczystym otwarciem, w trakcie którego odbywa się ślubowanie i przysięga olimpijska, zapalenie znicza i wciągnięcie olimpijskiej flagi na maszt. Organizatorzy zapraszają do udziału w onkoigrzyskach sławnych sportowców, aktorów czy przedstawicieli mediów, z którymi kontakt stanowi dla dzieci dużą atrakcję. W tym roku sportowym zmaganiom dzieci towarzyszyli: Sławomir Szmal – reprezentacyjny bramkarz srebrnej drużyny MŚ w piłce ręcznej, Maciej Jarosz – były siatkarz, olimpijczyk, obecnie trener, Renata Mauer-Różańska – dwukrotna złota medalistka olimpijska w strzelectwie, Grzegorz Kleszcz – trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich w podnoszeniu ciężarów, Rafał Kubacki – trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich w judo, Tomasz Motyka – srebrny medalista olimpijski w szermierce. Nie zabrakło także ulubionych maskotek: krecika, lewka, kruka i innych barwnych maskotek.

Tegoroczni uczestnicy zawodów weszli na bieżnię Stadionu Olimpiskiego z towarzyszeniem orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w asyście przedstawicieli Referatu Patroli Konnych Straży Miejskiej Wrocławia. Uczestników zawodów powitała prof. dr hab. Zofia Ignasiak – prorektor ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej naszej Akademii, prof. dr hab. n. med. Michał Jeleń – prorektor ds. dydaktyki wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kałwak – przedstawiciel Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. Petr Sedlaczek z Kliniki Dziecięcej Hematologii i Onkologii w Pradze. Po krótkich przemówieniach okolicznościowych przystąpiono do uroczystego wciągnięcie flagi na maszt przez dzieci, przy przy asyście Renaty Mauer-Różańskiej, Macieja Jarosza oraz Grzegorza Kleszcza, przy dźwiekach Hymnu Dolnośląskiego granego przez orkiestrę. Następnie uczestnicy onkoigrzysk złożyli ślubowanie i przy asyście Sławomira Szmala jedno z dzieci zapaliło znicz olimpijski. W dalszej części uroczystości odbyły się pokazy żonglerki w wykonaniu duetu „Kaskada” oraz pokaz karate kyokushin zawodników klubu karate „Budo” z Częstochowy. W ramach rozgrzewki odbyło się przeciąganie liny: po jednej stronie stanęli uczestnicy wraz z krecikiem, po drugiej … koń Straży Miejskiej. Było mnóstwo zabawy!

Po uroczystym ceremoniale otwarcia igrzysk odbyły się zawody lekkoatletyczne w biegach sprinterskich, skoku w dal i w rzucie piłeczką palantową. Następnie na krytej pływalni AWF odbyły się pokazy pływania synchronicznego i ratownictwa oraz zawody pływackie, a dzieci nie biorące w nich udziału mogły podziwiać zaparkowane przed budynkiem pływalni zabytkowe samochody.

W hali tenisowej odbył się turniej tenisa stołowego oraz badmintona. Następnie rozegrano mecz piłki nożnej między uczestnikami onkoigrzysk z Polski oraz Czech i Słowacji. Na koniec prof. Alicja Chybicka i prof. Marek Woźniewski wręczyli uczestnikom onkoigrzysk medale i nagrody.

 

Idea onkoigrzysk narodziła się z chęci przeprowadzenia badań nad sprawnością fizyczną dzieci leczonych z powodu chorób nowotworowych i stworzenia systemu ich rehabilitacji – twierdzi <<< prof. Marek Woźniewski (na fot. z głównymi organizatorkami: dr. K. Siewierską z lewej i dr. I. Malicką). Prof. Alicja Chybicka twierdzi, że dzień dobrej zabawy połączonej z wysiłkiem fizycznym z uśmiechem na ustach działa na uczestników onkoigrzysk jak dobry cykl chemioterapii, jest świetną stymulacją ich układu odpornościowego. Twórcy dolnośląskich onkoigrzysk są przekonani o tym, że choroba nowotworowa nie powinna odbierać dzieciom radości z beztroskiej, aktywnej zabawy; warto wykorzystać ich naturalną potrzebę ruchu i zabawy w procesie leczenia i rehabilitacji.

 

Film

Fotoreportaż

 

 


Ostatnia aktualizacja: 23 czerwca 2015 04:24:17