Medale studentów naszej Akademii na Uniwersjadzie

Autor: Anna Kiczko | Opublikowano: 12.07.2015 | Kategoria: Sport

Medale studentów naszej Akademii na Uniwersjadzie

Na trwającej w koreańskim Gwangju XXVIII Letniej Uniwersjadzie lekkoatleci AZS AWF we Wrocławiu wywalczyli cztery medale. Joanna Linkiewicz została podwójną złotą medalistką: w indywidualnym biegu na dystansie 400 m przez płotki oraz w biegu sztafetowym 4x400 m. Jej koledzy: Robert Sobera w skoku o tyczce i Rafał Omelko w biegu sztafetowym 4x400 m wywalczyli medale brązowe.

<<< Joanna Linkiewicz zdobywając złoty medal w indywidualnym biegu na 400 m przez płotki, wyrównała swój tegoroczny rekord życiowy, uzyskując 55,62 s. W biegu sztafetowym pobiegła jako trzecia i dzięki dobrej zmianie z Moniką Szczęsną wyszła na prowadzenie. Biegnąca na ostatniej zmianie Justyna Święty po emocjonującej walce z Rosjanką przecięła linię mety jako pierwsza i Polki zostały mistrzyniami Uniwersjady z wynikiem 3:31.98. W polskim zespole jako pierwsza biegła Małgorzata Hołub – wicemistrzyni Uniwersjady w biegu indywidualnym na dystansie 400 m.

Równie emocjonujący, wręcz dramatyczny przebieg miała sztafeta męska 4x400 m. Dobrze pobiegli Mateusz Zagórski i Michał Pietrzak, dzięki czemu polska sztafeta utrzymywała kontakt z czołówką. Biegnący jako trzeci Kamil Gurdak po 20 metrach zgubił but i przebiegł bez niego bohatersko cały dystans. Na ostatniej zmianie Rafał Omelko >>> goniąc zawzięcie rywali, przyprowadził sztafetę na piątym miejscu z czasem 3:07.77. Wkrótce jednak ogłoszono dyskwalifikację dwóch zespołów: RPA i USA, które były na mecie przed sztafetą polską, i okazało się, że Polacy zdobyli brązowy medal.

Gdy do finału konkursu skoku o tyczce przystąpił <<< Robert Sobera, warunki na skoczni były wyjątkowo trudne, padał ulewny deszcz, ale organizatorzy nie zdecydowali się na przesunięcie konkursu. W pierwszej próbie Robert pokonał wysokość 5,30 m, podobnie jak Kazach Nikita Fillipow, po czym opuścił wysokość 5,40 m. Następną wysokość - 5,50 m Fillipow zaliczył w pierwszej próbie, Rosjanin Ilia Mudrow w drugiej, a Robert Sobera w trzeciej, mając już pewny medal. Kolejnej wysokości – 5,60 m nie pokonał żaden z zawodników i o kolejności na podium zadecydowała liczba zrzutek na 5,50 m. Zwyciężył Kazach Fillipow przed Rosjaninem Mudrowem, a Robert Sobera zdobył brązowy medal.

Medaliści XXVIII Letniej Uniwersjady w Gwangju - Joanna Linkiewicz i Rafał Omelko są podopiecznymi trenera Marka Rożeja; trenerem Roberta Sobery jest Dariusz Łoś.

Uniwersjada to międzynarodowe multidyscyplinarne zawody sportowe, organizowane co dwa lata w cyklu letnim i zimowym, zawsze między letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi. W zawodach uczestniczą reprezentacje krajów skupionych w FISU czyli Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego. Członkiem FISU na terenie Polski jest Akademicki Związek Sportowy, który zrzesza w swoich szeregach 42 000 członków, głównie studentów-sportowców. Historia rywalizacji sięga 1957 roku kiedy to w Turynie odbyła się pierwsza letnia Uniwersjada. Zimowa zadebiutowała w 1960 roku Chamonix. W Polsce odbyły się dotychczas dwie uniwersjady: 16. Zimowa Uniwersjada w 1993 roku i 20. Zimowa Uniwersjada w 2001 roku, obie w Zakopanem. Starania o organizację 24. Letniej Uniwersjady w 2007, 25. Letniej Uniwersjady w 2009 i 26. Letniej Uniwersjady w 2011 podjęło miasto Poznań, które przegrało z Bangkokiem - stolicą Tajlandii, Belgradem - stolicą Serbii oraz chińskim Shenzhen. Pod auspicjami AZS w tym roku w Gwangju występuje blisko 200 sportowców w 13 z 21 rozgrywanych dyscyplin sportu. Polscy reprezentanci w liczbie 154 startują w 13. dyscyplinach: w badmintonie, golfie, judo, lekkiej atletyce, łucznictwie, pływaniu, strzelectwie sportowym, szermierce, taekwondo, tenisie, tenisie stołowym, wioślarstwie oraz w jedynej dyscyplinie drużynowej – piłce nożnej kobiet. W dotychczasowej historii Polscy studenci zdobyli 299 medali, w tym na ostatniej uniwersjadzie w Kazaniu w 2013 roku 30 medali, w tym 5 złotych, 9 srebrnych i 16 brązowych.

Szczegóły, notatki prasowe oraz biuletyny uniwersjadowe

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca 2015 09:02:42