Srebrny medal Agaty Ozdoby na mistrzostwach świata


Autor: Anna Kiczko | Opublikowano: 31.08.2015 | Kategoria: Sport


Srebrny medal Agaty Ozdoby na mistrzostwach świata

Agata Ozdoba (druga z lewej) – zawodniczka judo naszego klubu uczelnianego AZS AWF Wrocław wywalczyła wczoraj wraz z polską reprezentacją wicemistrzostwo świata!

Mistrzostwa świata w judo odbywały się w dniach 24-30 sierpnia w Kazachstanie, w Astanie.

W meczach drużynowych kobiety toczyły mecze składające się z pięciu walk. Trenerka biało-czerwonych, m.in. wicemistrzyni olimpijska z Atlanty – Aneta Szczepańska miała do dyspozycji drużynę składającą się z ośmiu zawodniczek. Były to: Anna Borowska, Katarzyna Furmanek, Katarzyna Kłys, Agata Ozdoba, Karolina Pieńkowska, Arleta Podolak, Daria Pogorzelec, Karolina Tałach. W 1/8 finału Polki wygrały z Algierią 5:0, a punkty zdobyły: Karolina Pieńkowska, Arleta Podolak, Karolina Tałach, Katarzyna Kłys, Katarzyna Furmanek. W ćwierćfinale Polki pokonały 3:2 Niemki, z którymi przegrały rok temu w identycznym stosunku w meczu o brąz MŚ. Tym razem jednak świetnie walczyły: Podolak, Kłys i Pogorzelec, zapewniając polskiej drużynie zwycięstwo. W półfinale nasze reprezentantki rywalizowały z Rosjankami, którym uległy dwa miesiące temu w ćwierćfinale Igrzysk Europejskich w Baku. Tym razem polskie judoczki triumfowały 5:0, a poszczególne walki wygrały: Pieńkowska, Podolak, Ozdoba, Kłys i Pogorzelec.

                              Agata Ozdoba z AZS AWF Wrocław - pierwsza z lewej w towarzystwie koleżanek z polskiej drużyny

W walce o złoto nasze zawodniczki uległy 0:5 Japonii, zdobywając ostatecznie tytuł wicemistrzyń świata. To największy sukces biało-czerwonych w historii rywalizacji zespołowej. Brązowe medale zdobyły zespoły Niemiec i Rosji, czyli drużyny pokonane przez Polki w ćwierćfinale (Niemki) i półfinale (Rosjanki), co świadczy o świetnej dyspozycji naszych reprezentantek w czasie turnieju drużynowego tegorocznych mistrzostw świata.

32 medale: sześć złotych, cztery srebrne i 22 brązowe - to dotychczasowy dorobek polskich judoków w mistrzostwach świata. Najlepszy posiada Beata Maksymow – legendarna „Kruszyna” z AZS AWF Wrocław, która ma na swoim koncie dwa złote i trzy brązowe medale. Po tytuł mistrza świata sięgali niegdyś także: Paweł Nastula i Rafał Kubacki z AZS AWF Wrocław, obecnie pracownik naukowo-dydaktyczny naszej Akademii.


Szczegóły i film


 


Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia 2015 12:58:41