Wrocławska środowiskowa inauguracja nowego roku akademickiego

Autor: Anna Kiczko | Opublikowano: 30.09.2015 | Kategoria: Inauguracja nowego roku akademickiego

Jutro - 1 października wrocławskie uczelnie będą świętować z okazji inauguracji nowego roku akademickiego. Uczynią tak już po raz trzeci z rzędu, biorąc udział we wspólnej tzw. inauguracji środowiskowej, której program jest z roku na rok bogatszy. Jutrzejsze wspólne święto jest szczególne, ponieważ w tym roku akademickim mija 70 lat nauki polskiej we Wrocławiu.

[Reportaże z wydarzenia: (1)(2)(3)]

Oficjalna uroczystość odbędzie się o godz. 14.00 w Auli Leopoldinie Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie spotkają się przedstawiciele wrocławskich uczelni. Gościem specjalnym będzie prof. Lena Kolarska-Bobińska - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uroczystość poprowadzi Przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola – prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, a uroczystą immatrykulację studentów – reprezentantów wrocławskich uczelni - prof. Juliusz Migasiewicz, zastępca Przewodniczącego Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Wykład inauguracyjny pt. „Z Kresów na Dolny Śląsk – 70. rocznica przeszczepu nauki polskiej” wygłosi prof. dr hab. Stanisław Nicieja – rektor Uniwersytetu Opolskiego. Uroczystość Inauguracji Środowiskowej uświetni występ połączonych chórów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu: Chóru „Feichtinum” i Chóru im. Stanisława Krukowskiego pod dyrekcją Artura Wróbla.

Nieco wcześniej, bo o godz. 13.00 rozpocznie się Wrocławska Gra Akademicka, tzw. pierwsze starcie. W grze miejskiej udział bierze 11 wrocławskich uczelni wyższych, z których każda przygotuje swoje stanowisko i zadania dla uczestników gry miejskiej, związane ze specyfiką danej uczelni. Drużyny tworzyć będą przedstawiciele różnych uczelni. Każda z uczelni biorących udział w grze zgłasza pięciu reprezentantów, którzy w dniu zabawy zostaną rozmieszczeni w 11. grupach, a w każdej studenci różnych szkół, nie znający się wcześniej. Celem gry jest pokazanie studentom, jak bardzo różne może być podejście do napotkanych problemów i zadań oraz nakierowanie na efektywną pracę w zespole. Ich sukces zależeć będzie od umiejętności współpracy, szybkości podejmowania decyzji, a czasami też od poczucia humoru. Najlepsi zostaną nagrodzeni.

Po oficjalnej uroczystości w Auli Leopoldyńskiej dostojne grono reprezentujące wrocławską kadrę akademicką oraz studenci przybędą w barwnym orszaku na wrocławski Rynek, gdzie o godz. 16.00 przemówią z okazji inauguracji: Prezydent Wrocławia – Rafał Dutkiewicz oraz Przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola – prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Następnie połączone chóry akademickie pod dyrekcją Alana Urbanka wykonają „Gaudeamus igitur” - tradycyjną pieśń studencką oraz wystąpią także w bardziej rozrywkowym repertuarze wraz z Reprezentacyjną Orkiestrą Wojska Polskiego pod batutą Mariusza Dziubka. Tradycyjnie już wrocławski Gaudeamus transmitowany będzie na antenie TVP2.

O 16.30 przy ulicy Świdnickiej nastąpi otwarcie wystawy z okazji Jubileuszu 70-lecia polskiego środowiska akademickiego we Wrocławiu. Wystawa będzie się składała z 22. planszy prezentujących wrocławskie uczelnie wczoraj i dziś. Będzie to niezwykła podróż w przeszłość, przypominająca najważniejszych ludzi i najważniejsze momenty akademickiego Wrocławia na przestrzeni ostatnich 70 lat, ale także będzie można zobaczyć, czym żyją nasze uczelnie na bieżąco – w 2015 roku: najnowocześniejsze budynki dydaktyczne oraz najnowsze osiągnięcia studentów.

O godz. 16.45 wrocławski Rynek zamieni się w największy w Polsce parkiet taneczny. Instruktorzy tańca: Robert, Dorota i Krzysiek poprowadzą choreografię do jednego z największych hitów Bruno Marsa, a zatańczą studenci wszystkich wrocławskich uczelni. (Filmik instruktażowy http://bit.ly/mam70lat-choreografia)

O godz. 17.00 przyjdzie czas na innowacyjny projekt muzyczny GoMusic, którego ideą jest łączenie hitów z różnych, energetycznych gatunków muzycznych, pobudzających publikę do tańca. Założona w 2011 roku przez Waldka Jarosika wrocławska grupa pierwotnie skupiała się na luźnych spotkaniach wielu muzyków-amatorów, którzy w ramach relaksu chcieli zwyczajnie pomuzykować. Owocem tych spotkań stały się jedyne w swoim rodzaju i jedne z największych w Polsce wielogatunkowe Jam Session, w czasie których wielu młodych muzyków spełniło swoje marzenia, występując pierwszy raz na prawdziwej scenie. Ewolucja projektu wymusiła jednak zmianę formuły na jeden ustalony skład zespołu. Jest to formacja złożona z muzyków, którzy zawodowo zajmują się zupełnie innymi sprawami, ale na scenie udowadniają, że najważniejsza jest atmosfera i energia, jaką niosą dźwięki.

(Więcej informacji: http://facebook.com/gomusicpl http://gomusic.pl/)

O godz. 18.00 na estradę wejdzie Kamil Bednarek, by swoim występem zakończyć pierwszy dzień nowego roku akademickiego.

Organizatorami Wrocławskiej Inauguracji Środowiskowej są:
Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki, Państwowa Wyższa Sskoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Film promujący wydarzenie

Reportaże z wydarzenia: (1), (2), (3)

Ostatnia aktualizacja: 9 października 2015 13:59:39