„Przewietrz się na Olimpijskim” 2015

Autor: Anna Kiczko | Opublikowano: 12.10.2015 | Kategoria: Imprezy sportowe

„Przewietrz się na Olimpijskim” 2015

W sobotę, 10 października, na terenach Stadionu Olimpijskiego oraz w jego okolicy rozegrano trzynastą już edycję imprezy biegowej „Przewietrz się na Olimpijskim", zorganizowaną tradycyjnie przez Klub Sportowy AZS AWF Wrocław oraz Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu pod patronatem honorowym JM Rektora – prof. Juliusza Migasiewicza.

W imprezie wzięło udział blisko 500 osób. Dopisała słoneczna pogoda, choć było dosyć chłodno i wietrznie. W imieniu JM Rektora imprezę otworzył prorektor ds. studenckich i sportu akademickiego – prof. nadzw. dr hab. Andrzej Rokita. Wydział Nauk o Sporcie reprezentował prodziekan ds. studenckich – dr hab. Kazimierz Witkowski. Obecni byli pracownicy Akademii wraz z rodzinami oraz wieloletni sympatycy naszej uczelni. Rozegrano dwa biegi: na dystansie 10 km w ramach Grand Prix Polski PZLA, który ukończyło 146 zawodników, w tym 34 kobiety, oraz bieg otwarty na dystansie 960 m, w którym tradycyjnie już obok zawodników wzięły udział także całe rodziny z pociechami w wieku od 2 lat do kilkunastu. Rozegrano także marsz z kijami – nordic walking – w ramach mistrzostw AWF Wrocław. Ze względu na remont korony Stadionu Olimpijskiego trasa biegu głównego na 10 km oraz trasa marszu nordic walking zostały nieco zmienione w stosunku do ubiegłego roku, lecz dla świetnie bawiących się uczestników imprezy nie miało to większego znaczenia. Na mecie mogli skorzystać z usług masażystów – studentów Wydziału Fizjoterapi pod kierunkiem dr. Macieja Kochańskiego.

W tym roku rywalizacja sportowa przebiegała na równie wysokim poziomie, jak w latach ubiegłych, choć

w biegu na dystansie 10 km

trzech pierwszych zawodników: Michał Wendland z Wrocławia, Tomasz Szymański z Węglińca oraz Bartosz Roskosz z Miłoszyc, wbiegło na metę razem – trzymając się za ręce i uzyskując jednakowe rezultaty: 35 min. i 29 sek. Wśród kobiet na tym dystansie zwyciężyła ubiegłoroczna mistrzyni – Danuta Piskorowska z Wrocławia, uzyskując w tym roku lepszy rezultat (39:35), przed Justyną Romanowską z Kątów Wrocławskich (42:58) i Justyną Krawczyk z Kalisza (43:41)  (trasa + wyniki).

W biegu otwartym na dystansie ok. 960 m wzięło udział ponad 300 osób, m.in. tradycyjnie już pracownicy naszej uczelni na czele z prof. nadzw. dr hab. Bożeną Ostrowską – prodziekanem ds. studenckich Wydz. Fizjoterapii, było dużo młodzieży i rozkoszne maluchy biegnące ze swoimi rodzicami. Byli także stali bywalcy, którzy już po raz 13. przebiegli dystans biegu otwartego, jak np. Jerzy Kosa z Młodzieżowego Centrum Sportu we Wrocławiu czy Adam Stocki z Dolnośląskiego TKKF. Wystarczy spojrzeć na listę startową biegaczy, aby zobaczyć, że pobiegło dużo 4-, 5-, 6-, 7-latków i starszych nastolatków oraz całe rodziny, a najliczniejsza Raszowskich, Stonogów, Szafrańców, Wośków, Chawarów, Grobelnych itp.

Zwyciężył Beniamin Buszewski z Wrocławia (nr 622) z czasem 2:58, drugi był Łukasz Rojkowski z AWF Wrocław (nr 634) – 3:03, trzeci Marcin Haber z Groblic (nr 512) – 3:04, czwarty Łukasz Seremak z Wrocławia (nr 584) – 3:09, piąty Mateusz Mińczuk z Wrocławia (nr 596) – 3:18.    (trasa + lista startowa).

W marszu nordic walking na dystansie 3400 m o laury w VII Otwartych Mistrzostwach AWF Wrocław walczyło 29 osób: 20 kobiet i 9. mężczyzn, w tym silna 9-osobowa grupa z XV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu oraz reprezentacja portierów z Witelona 25A: Celina Kubów, Andrzej Błaszczyk, Eugenia Kilarska. Jako pierwsi na mecie zameldowali się: Roland Gromada z AWF Wrocław oraz Artur Kryś z Wałbrzycha, uzyskując taki sam czas, lepszy od zeszłorocznego zwycięzcy - 21:32; trzeci był Andrzej Szcześniak z Wrocławia (23:35).  (trasa + wyniki).

Warto przypomnieć, że w poprzednich edycjach imprezy punkty w ramach "Grand Prix PZLA w biegach ulicznych i przełajowych" zdobywali: mężczyźni na dystansie 8,1 km i kobiety na dystansie 3,4 km. Trzy lata temu, podczas 10. edycji, przedłużono dystans dla kobiet, które pobiegły razem z mężczyznami 8,1 km. Dwa lata temu nastąpiło kolejne przedłużenie dystansu biegu w ramach Grand Prix Polski PZLA – do 10 km, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Sześć lat temu wprowadzono do programu imprezy kolejną konkurencję: chód z kijami – nordic walking – na dystansie 3,4 km, rozgrywany w ramach otwartych mistrzostw naszej uczelni. W tym roku tę konkurencję rozegrano już po raz siódmy.

Na dwa dni przed naszą imprezą biegową, w czwartek, 8 października, odbył się w budynku P-5, w sali 2/2 panel dyskusyjny pt. „Jak osiągnąć życiowy wynik w biegu na 10 km?”, który poprowadził prof. dr hab. Jan Chmura, fizjolog znany ze swojej osobistej pasji polegającej na bieganiu maratonów nie tylko w Polsce, ale w innych znanych miejscach na świecie.

Komitet Organizacyjny tegorocznej imprezy: przewodniczący – Grzegorz Żurek, członkowie: Bogdan Bednarski, Ireneusz Cichy, Kazimierz Kurzawski, Ryszard Michalski, Zdzisław Paliga, Paweł Posłuszny, Andrzej Raszowski, Jacek Stodółka.

Wyniki w poszczególnych kategoriach

Fotoreportaże: (1), (2), (3), (4)

Film

Ostatnia aktualizacja: 22 października 2015 18:07:31