„Przewietrz się na Olimpijskim” 2014


Autor: Anna Kiczko | Opublikowano: 13.10.2014 | Kategoria: Imprezy sportowe


„Przewietrz się na Olimpijskim” 2014

11 października na terenach Stadionu Olimpijskiego oraz w jego okolicy rozegrano dwunastą edycję imprezy biegowej „Przewietrz się na Olimpijskim", zorganizowaną przez Klub Sportowy AZS AWF Wrocław oraz Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu pod patronatem honorowym JM Rektora – prof. Juliusza Migasiewicza. W imprezie wzięło udział blisko 500 osób. W biegu na dystansie 10 km, rozgrywanym w ramach Grand Prix Polski PZLA, startowało 156 zawodników, w tym 45 kobiet. W biegu otwartym na dystansie 960 m wzięło udział 276 osób, w tym niejednokrotnie całe rodziny. Rozegrano także marsz z kijami – nordic walking – w którym wzięło udział 55 pań oraz 9. panów, razem 64 osoby.

- Nasza impreza jest cykliczna i odbywa się co roku – mówi jej dyrektor, dr hab. Grzegorz Żurek. - Pierwsza jej edycja odbyła się 19 października 2003 r. jako dopełnienie nowo wówczas ustanowionego Święta Uczelni1. Kolejne edycje rozgrywane były w październiku, między inauguracją nowego roku akademickiego a Świetem Uczelni. Od pewnego czasu konsekwentnie wyznaczamy termin naszej imprezy w drugi wekeend miesiąca, ale różnie to wypada, np. w 15. dniu października, czasem w 17., w tym roku trochę wcześniej, bo 11 października. Niezależnie od terminu jest to dobra pora, tym bardziej że pogoda dopisuje – jak przystało na "Słoneczną Uczelnię", jaką od lat mieni się nasza Akademia.

W imieniu JM Rektora imprezę otworzył dziekan Wydziału Nauk o Sporcie – dr hab. Tadeusz Stefaniak, prof. AWF. Obecna była dziekan Wydziału Fizjoterapii – dr hab. Ewa Demczuk-Włodarczyk, prodziekani: dr hab. Kazimierz Witkowski z Wydziału Nauk o Sporcie, doc. dr Jacek Stodółka z Wydziału Wychowania Fizycznego, a także liczni pracownicy Akademii wraz z rodzinami. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego reprezentował zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych – Dominik Kłosowski.

- Naszą imprezę staramy się organizować w formie sportowo-piknikowej, a przyświeca jej zawsze taka sama idea: chodzi o promowanie zdrowego trybu życia – podkreśla dyrektor imprezy, dr hab. Grzegorz Żurek. - Bardzo nam zależy na tym, aby w części piknikowej brało udział jak najwięcej osób i żeby z przyjemnością spędzały one 2-3 godziny na świeżym powietrzu, na naszych obiektach, które możemy w ten sposób promować.

Start do biegu otwartego (960 m)

 

W tym roku rywalizacja sportowa przebiegała na równie wysokim poziomie, jak w roku ubiegłym. Najlepszy zawodnik przebiegł w ramach Grand Prix Polski PZLA dystans 10 km w niecałe 33 minuty. Zwyciężył Michał Wendland z Głuchołaz (32:43) przed Tomaszem Szymańskim z Węglińca (32:51) i Tomaszem Sobczykiem z Wrocławia (34:30). Wśród kobiet zwycięstwo na tym dystansie odniosła Danuta Piskorowska z Wrocławia (40:13) przed Anną Więcek z Kiełczowa (41:26) i Justyną Romanowską z Kątów (42:34) (trasa + wyniki).

 

W biegu otwartym na dystansie ok. 960 m wzięło udział 276 osób, m.in. tradycyjnie już pracownicy naszej uczelni, często wraz ze swoimi rodzinami, np. Krzysztof Maćkała wraz z żoną Joanną oraz trzema synami: 14-letnim Tomkiem, 12-letnim Szymonem i kilkunastomiesięcznym Jaśkiem, który pokonał dystans w wózeczku pchanym przez tatę; Regina Kumala wraz z 8-letnim synem Piotrkiem; Agnieszka Jastrzębska z 5-letnią córką Magdą; czworo dzieci dyrektora imprezy, Grzegorza Żurka: 12-letnia Julia, 11-letni Janek, 8-letnia Hania i 2,5-letnia Marta – przebywając cały dystans na własnych nóżkach (!). Oczywiście biegły także rodziny spoza naszej uczelni: m.in.: Chudzikowie, Kasprzykowscy, Królikowscy, Piskorowscy itd. (trasa + lista startowa)

 

<<<Biegająca mama ze swoją pociechą w wózku

W marszu nordic walking na dystansie 3400 m o laury w VI Otwartych Mistrzostwach AWF Wrocław walczyły 64 osoby: 55 kobiet i 9 mężczyzn, w tym silna grupa z Klubu Seniora w Zgorzelcu, licząca 40 kobiet i 4 mężczyzn. Zwyciężył Arkadiusz Stępień z Legnicy (21:40) przed Konradem Duplą z Wrocławia (21:40) i Arturem Krysiem z Wałbrzycha (22:24) (trasa + wyniki).


 

Warto przypomnieć, że w poprzednich edycjach imprezy początkowo punkty w ramach "Grand Prix PZLA w biegach ulicznych i przełajowych" zdobywali zawodnicy na dystansie 8,1 km i zawodniczki na dystansie 3,4 km. Wraz z nimi startowali także biegacze tzw. rekreacyjni. Dwa lata temu, podczas 10. edycji, przedłużono dystans dla kobiet, które pobiegły razem z mężczyznami na dystansie 8,1 km. W zeszłym roku nastąpiło kolejne przedłużenie dystansu biegu w ramach Grand Prix Polski PZL – do 10 km, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Pięć lat temu wprowadzono do programu imprezy kolejną konkurencję: chód z kijami – nordic walking – na dystansie 3,4 km, rozgrywany w ramach otwartych mistrzostw naszej uczelni. W tym roku tę konkurencję rozegrano już po raz szósty. W zeszłym roku zmieniono trasę biegu ze względu na przebudowę wałów nad Odrą, na których przebiegała w poprzednich latach. Roboty jeszcze trwają, więc i w tym roku bieg główny rozgrywany był w obrębie Stadionu Olimpijskiego, gdzie wytyczono kilka pętli, przez co trasa obfitowała w liczne ostre zakręty.

- Nasz bieg znany jest i ceniony we Wrocławiu i w okolicach – mówi dr hab. Grzegorz Żurek, dyrektor “Przewietrz się na Olimpijskim”. - Świadczy o tym dofinansowanie, które otrzymaliśmy z Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego. Obecny na tegorocznej imprezie Dominik Kłosowski z Urzędu Marszałkowskiego zapewniał o planach dalszego wspierania kultury fizycznej oraz promowania zdrowego stylu życia.

Dyrektor Grzegorz Żurek jest pełen optymizmu co do następnych edycji imprezy. - Dwunasta edycja przechodzi do historii. Przed nami kolejne, na które już dziś w imieniu organizatorów serdecznie zapraszam!

 

Komitet Organizacyjny: przewodniczący – Grzegorz Żurek, członkowie: Bogdan Bednarski, Kazimierz Kurzawski, Jan Musioł, Zdzisław Paliga, Paweł Posłuszny, Andrzej Raszowski, Jacek Stodółka.


Obsługa fizjoterapeutyczna zawodników – studenci Wydziału Fizjoterapii 

pod kierunkiem dr. Macieja Kochańskiego: Natalia Babińska, Martyna Białoskórska, Aleksandra Karpińska, Monika Kolbusz, Jakub Korkiewicz, Natalia Leja, Anna Lewandowska, Anna Tomczyk, Ewa Tomczyk, Anna Serweta, Mateusz Stawarz; z prawej: dziekan Wydz. Fizjoterapii - dr hab. Ewa Demczuk-Włodarczyk, prof. AWF

 

 

 

 

 

 

                                Finiszuje 2,5-letnia Marta Żurek 

 

 

 

Tekst: Anna Kiczko 

Foto: Maciej Kochański - fotoreportaż

Fotoreportaż (A. Nowak)

1 W nr 98 „Życia Akademickiego” z 2003 r. można przeczytać realcję z pierwszej edycji, a w kolejnych jesiennych numerach naszego kwartalnika są zamieszczone relacje z wszystkich kolejnych imprez (www.zycie.awf.wroc.pl/archiwum)


Ostatnia aktualizacja: 24 listopada 2014 21:43:27